بازهم یادآوری به رهبر

اتهام‌های آیت‌الله خامنه‌ای

سازمان گزارشگران بدون مرز در این بیانیه از آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان یکی از بنیانگزاران حکومت جمهوری اسلامی و «یکی از طراحان نظام سرکوب و سانسور در ایران نام برده است؛ فردی که به عنوان جانشین آیت‌الله خمینی سرکوب روزنامه‌نگاران را تشدید کرده و مطبوعات خارجی و رسانه‌های جدید را ممنوع کرده است».

این سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران تاکید کرده که با درنظرگرفتن مسئولیت‌های آیت‌الله خامنه‌ای از زمان دایرشدن حکومت جمهوری اسلامی در ایران تاکنون، او متهم به ارتکاب جنایات زیر است:

آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان سرپرست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸، رئیس‌جمهور از سال ۶۰ تا ۶۸ و درنهایت رهبر عالی از خرداد ۶۸ تاکنون، مسئول بازداشت‌های خودسرانه، زندانی و شکنجه روزنامه‌نگاران بوده است. او از زمان حکومت جمهوری اسلامی تا حال مسئول ناپدیدشدن دست‌کم ۱۰۰ روشنفکر، روزنامه‌نگار و خبرنگار شهروند است.

رهبر ایران در اجرای احکام اعدام چند روزنامه‌نگار به نام‌های علی‌عسگر امیرانی، سیمون فرزامی، نصرالله آرمان، سعید سلطان‌پور و رحمان هاتفی منفرد مشارکت داشته است.

او عامل تحریک به قتل بسیاری از روزنامه‌نگاران ناراضی مانند ابراهیم زال‌زاده، مجید شریف، محمد مختاری، محمدجعفر پوینده و پیروز دوانی بوده است.

رهبر ایران بر اعمال وحشیانه‌ای که مقام‌های وزارت اطلاعات ایران نوامبر و دسامبر ۱۹۹۸ درسال ۷۷ مرتکب شدند، سرپوش گذاشت. قتل در بازداشت زهرا کاظمی در سال ۲۰۰۳، آیفر سرس (فعال کرد ترک‌تبار) در سال ۲۰۰۶، وبلاگ‌نویس جوان امیدرضا میرسیافی درسال ۲۰۰۹  و ستار بهشتی در سال ۲۰۱۲ به‌طور مستقیم به رهبر نسبت داده شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای حاکمیت خودسرانه و حمایت از ناقضان حقوق بشر در ایران را تقویت کرده است. هیچ‌یک از عوامل سرکوب و ارعاب در ایران شامل مقام‌های مهم قوه قضائیه و افراد نزدیک به او یعنی محمد ری‌شهری، مصطفی پورمحمدی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، قربانعلی دری نجف‌آبادی و سعید مرتضوی تاکنون دادگاهی نشده‌اند. بدتر ازهمه، این افراد با تائید رهبر ایران در پست‌های خود منصوب شده یا به پست‌های بالاتر ارتقا یافته‌اند.

باردیگر این آیت‌الله خامنه‌ای بود که در ۲۰ آوریل ۲۰۰۰ دستور سرکوب مطبوعات اصلاح‌طلبی را داد که درپی انتخاب محمد خاتمی به عنوان رئیس‌جمهور ایران (درسال ۷۶) چاپ شدند. از آن زمان بیش از ۳۰۰ رسانه و مطبوعات جدید «دشمنان خارجی درداخل کشور» نام برده شده و بسته شده‌اند، هزاران صفحه مطبوعات سانسور شده و بیش از ۵۰۰ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار به‌طور خودسرانه بازداشت و شکنجه شده، احکام بسیار شدید دریافت کرده و بسیاری از آنها نیز مجبور به فرار از کشور شده‌اند. اکنون، این سرکوب رسانه‌های جدید و کانال‌های تلویزیون‌های ماهواره‌ای را هدف قرار داه که از خارج از ایران برنامه پخش می‌کنند و برنامه‌هایشان قابل دسترسی در این کشور است. کشور رهبر ایران درحال حاضر یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های تهیه‌کنندگان خبر است.

رهبر ایران مخترع اینترنت «حلال» یا اینترنت ملی و مروج «آپارتاید دیجیتالی» است، برنامه‌ای که نهادهای تحت امر او بر مردم ایران اعمال کرده‌اند.

آیت‌الله خامنه‌ای باید مسئول نقض فاحش آزادی مطبوعات و موارد یادشده شناخته شود زیرا نقض آزادی مطبوعات مغایر با ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

/ 0 نظر / 2 بازدید